...
taras blog

Opowiem dzisiaj o odpowiedniej konserwacji i przygotowaniu tarasu do sezonu, oraz pracach konserwacyjnych po jego zakończeniu. Jak wiadomo, tarasy drewniane wymagają odpowiedniej konserwacji. Jest to konieczny proces, aby drewno zachowało swoją trwałość, walory użytkowe oraz estetyczne.

Zaczniemy od dobrania odpowiedniego impregnatu. Na rynku dostępna jest bardzo duża gama olei do tarasów. Nasza firma ma długoletnie doświadczenie w stosowaniu i zabezpieczaniu drewna produktami firmy Remmers. Są to produkty bardzo wysokiej jakości, które doskonale zabezpieczają drewno przed warunkami atmosferycznymi.

Taras z drzewa iglastego, takiego jak Modrzew Syberyjski, sosna czy świerk, powinien być impregnowany przynajmniej dwa razy w sezonie, natomiast wszystkie tarasy wykonane z drzewa liściastego, takie jak bangkiraj, Grappa czy Angelina Amaro, powinny być impregnowane przynajmniej raz w roku.

Przed rozpoczęciem impregnacji powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię. Taras powinien być dokładnie umyty i odkurzony. Mamy na rynku trzy flagowe i odpowiednie środki czyszczące, które są systemowymi produktami.

Środek czyszczący do tarasów V33
Preparat do czyszczenia tarasów z drewna egzotycznego i sosnowego. Sprawdzi się w przypadku drewna impregnowanego ciśnieniowo oraz drewna olejowanego. Usuwa szare przebarwienia, plamy i tłuszcz. Rozjaśnia drewno i przywraca mu naturalna barwę. Może być używany do czyszczenia drewna za pomocą zwykłej szczotki, jak i myjki ciśnieniowej.

Środek do czyszczenia drewna Kärcher
Ten preparat służy do czyszczenia zabezpieczonych, jak i nie zabezpieczonych powierzchni drewnianych. Może być stosowany do czyszczenia tarasów, jak i mebli ogrodowych. Rozpuszcza olej, tłuszcz i zabrudzenia mineralne, usuwa także glony. Jest gotowy do użycia, sprawdzi się bardzo dobrze m.in. podczas prac z użyciem myjek wysokociśnieniowych.

Koncentrat do czyszczenia tarasów drewnianych OSMO
Środek do czyszczenia desek tarasowych surowych lub olejowanych. Usuwa oporne zabrudzenia i uporczywe plamy. Może być stosowany do innych powierzchni drewnianych na zewnątrz, takich jak meble ogrodowe czy ogrodzenia.
Aby uzyskać jak najlepszy efekt i skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia z tarasu powinniśmy umyć nasz taras mechanicznie przy pomocy maszyny, która nadaje się do czyszczenia tarasów.

Czyste deski tarasowe możemy zacząć pokrywać olejem. Olejowanie zawsze przeprowadzamy wzdłuż słojów, dzięki czemu olej lepiej wnika w głąb drewna. Olej nakładamy za pomocą pędzla, przesuwając się w jednym kierunku, aż do pokrycia całej powierzchni tarasu. Mniejszym pędzlem poprawiamy zakamarki i łączenia desek.
Warstwa nie powinna być zbyt gruba, ponieważ może prowadzić do odbarwień. Po upływie zaleconego przez producenta czasu, należy usunąć nadmiar preparatu z powierzchni tarasu. Jeśli powierzchnia nie jest jednolita, możemy nałożyć kolejne warstwy oleju, powtarzając cały proces aż do uzyskania pożądanego efektu. Zazwyczaj wystarczą dwie warstwy.

Ostatni krok to suszenie tarasu: Taras drewniany zabezpieczony olejem nie powinien być użytkowany przez co najmniej 48 godzin po aplikacji. W tym czasie nie wolno wchodzić na taras, ustawiać mebli, kłaść dywanów ani żadnych innych przedmiotów. Jeśli w międzyczasie pogoda się zmieni, temperatura spadnie lub zacznie padać deszcz, czas schnięcia może się wydłużyć.

W przypadku olejów rozpuszczalnikowych możemy uznać, że taras jest gotowy do użycia, gdy nie czuć już zapachu rozpuszczalnika. Oleje wodne zwykle schną na tyle szybko, że po 48 godzinach, nawet w trudnych warunkach, będą w pełni suche.
Po tak wykonanej konserwacji możemy cieszyć się naszym drewnianym tarasem, który będzie wyglądał świeżo i elegancko.

Podziel się swoją opinią
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.